Народний депутат України

Олександр Співаковський

«Башта Вітовта» може отримати статус об’єкту культурної спадщини національного значення

Надійшла відповідь від Міністерства культури України на звернення народного депутата України Олександра Співаковського стосовно внесення оглядової вежі XIV століття (так званої «Башти Вітовта») до реєстру об’єктів культурної спадщини національного значення.

Як повідомляє Мінкультури, проект відповідної постанови Уряду про занесення об’єктів культурної спадщини до Реєстру за категорію національного значення вже підготовлений, і Дозорна (оглядова) башта, яка знаходиться за у селищі Веселе Бериславського району Херсонської області, до нього увійшла. Проект постанови буде поданий до Кабінету Міністрів України вже найближчим часом, відповідно до регламентних вимог.

Нагадаємо, згадана башта побудована у XIV столітті і є єдиною збереженою оборонною спорудою часів литовської доби на території області. Наприкінці XIX ст. була переобладнана під водонапірну, в цій якості вежа використовувалася аж до побудови Каховської ГЕС, після чого після чого її було покинуто. Нещодавно башта Вітовта була визнана фахівцями цінною історичною пам’яткою, яка потребує ретельного дослідження, остаточної ідентифікації і паспортизації. Однак, з огляду на плани побудови другої черги Каховської ГЕС, виникла реальна загроза її втрати. Занепокоєність цим і змусила народного депутата Олександра Співаковського звернутися до Міністерства культури України стосовно надання дозорній башти XIV століття статусу об’єкту культурної спадщини національного значення, що дозволить зберегти цінну історичну пам’ятку і відкрити доступ до неї вчених і туристів.

Як випливає з відповіді Мінкультури на запит народного депутата, «Башта Вітовта» отримала шанс на спасіння. Тож тепер чекатимемо рішення Уряду.

Прес-служба народного депутата Олександра Співаковського