Народний депутат України

Олександр Співаковський

Депутат: вчителі отримають підвищену зарплату після переатестації

Депутат: вчителі отримають підвищену зарплату після переатестації

Система оплати праці педагогів повинна бути вдосконалена, а самі вчителі повинні отримувати більш високі зарплати. З такою пропозицією президентПетро Порошенко звернувся до прем’єр-міністра Арсенія Яценюка.

Глава держави зазначив, що необхідно передбачити стимулюючу складову. При цьому він додав, що підняти зарплату вчителям буде непросто, оскільки значна частина держбюджету спрямовується на забезпечення обороноздатності України.

Яким чином влада планує стимулювати педагогів до підвищення кваліфікації і підвищувати їм зарплати, в ефірі радіостанції Голос Столиці пояснив перший заступник голови парламентського Комітету з питань науки і освіти, народний депутат Олександр Співаковський.

Чому так склалося, що зарплата вчителів та лікарів найнижча в Україні?

— Хочу зауважити, що я працював і в США, і в Європі. Можу сказати, що зарплата вчителів, особливо в США, одна з найнижчих. Наприклад, вчителі початкових класів отримують там 2500 доларів, але в США це дуже маленька зарплата. Наприклад, зарплата в промисловості — 60-70 тисяч доларів на рік. Я погоджуюсь з тим, що ми повинні виконати всі положення статті №57 закону «Про освіту», де чітко записано, що зарплата вчителя повинна бути не нижча, ніж середня по промисловості, також вчитель повинен отримувати всі свої доплати за стаж, за вислугу років. Ми повинні повернути ці преференції.

Яким чином влада буде цей процес стимулювати?

— Зараз відпрацьовується механізм, ми закладаємо цю норму в новий закон «Про освіту», в якому буде написано, що будуть створені центри атестації вчителів. Всі вчителі, які хочуть пройти самостійно цю атестацію, будуть мати можливість отримувати зарплату на 40-50% більшу, ніж базова. Це дуже важливо — закласти механізм мотивації щодо власної переатестації для того, щоб отримати більшу зарплату.

Базова зарплата яка?

— Базова зарплата повинна бути на рівні середньої зарплати по промисловості.

Сьогодні які зарплати у вчителів?

— В середньому 2000-2200 гривень. Це дуже мало, особливо для молодих вчителів, які тільки приходять до школи. Вони отримують десь 1400-1500 гривень.

Коли можна очікувати підвищення зарплати вчителів, як того вимагає Порошенко?

Якщо нам вдасться прийняти базовий закон «Про освіту» в першому кварталі цього року, як це було закладено в коаліційну угоду, то ця норма буде напряму прописана. Якщо вона буде прописана, у Кабміну з’явиться механізм щодо відповідних постанов, які створять атестаційні центри, після цього кожен вчитель, який хоче підвищити свою зарплату, має можливість прийти і пройти переатестацію, після чого отримати підвищену зарплату.

Яку зарплату повинні отримувати вчителя в Україні? На це питання відповіли слухачі радіостанції Голос Столиці.

Наталія Андріївна: Вчителям, звичайно, потрібно підвищити ставку. Що стосується переатестації вчителів, то потрібно робити навіть не рейди, а зріз знань, тому що у вчителів оклад дуже маленький. У підсумку батьківський комітет, грубо кажучи, купує їх з потрохами. Ставлять оцінку «вісім» дитині, а вона не знає, як виглядає трапеція. Тому однозначно потрібно підвищити оклад, а надбавки нехай залишаються.

Дмитро: На початку двадцятого століття один з найвидатніших політичних діячів писав: якщо вчитель отримує менше поліцейського, то держава – поліцейська. Реформу у сфері оплати працівникам потрібно робити адекватно їхній праці. Благородна справа вчителя низько оплачується, а хлопчики і дівчатка, які нічого не вміють робити, роз’їжджають по Києву, отримують в десять разів більше.

В’ячеслав: До 1917 року вчителі були державними службовцями. І зараз цей клас працівників повинен бути державними службовцями. По-перше, у нас державне утворення, безкоштовне, а по-друге – це відповідальна функція держави, одна з найбільш ключових. Ось від цього треба і танцювати, бо від тих держслужбовців, які у нас сидять в різних конторах, найменше толку з точки зору обслуговування. А вчителі відіграють головну роль в державі, бо вони його формують.

До речі, експерт громадської ініціативи «Реанімаційний пакет реформ»Володимир Дубровський заявив в ефірі радіостанції Голос Столиці, що оподатковувати використання робочої сили неправильно, тому політикам варто задуматися над повним скасуванням ЄСВ.

Раніше голова всеукраїнської громадської організації «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич заявляв, що ДФС — це «зміїне кубло в нашій державній машині».
Джерело