Народний депутат України

Олександр Співаковський

Наша сучасна молодь є свідомою, думаючою, турбується про своє майбутнє та ставить правильні запитання, – Олександр Співаковський

Народний депутат України Олександр Співаковський написав на власній сторінці у ФБ про своє спілкування з українськими студентами, які навчаються в Польщі.

 Наша сучасна молодь є свідомою, думаючою, турбується про своє майбутнє та ставить правильні запитання, - Олександр Співаковський

Хотів би поділитись з вами своїми враженнями від своєї зустрічі з українськими студентами, які навчаються Польщі. Зустріч відбулась 11 березня у стінах Поморської Академії в Слупську (Польща) в рамках наукового Товариства StudPospolita.

У ході спілкування студенти торкнулись питань змін освіти в Україні (поточних та планованих), працевлаштування студентів після завершення навчання, і звичайно, політики.

Спілкування тривало більше години і мені було задано багато гострих запитань.

Найбільше студентів турбувало:

– питання відтоку молодого кадрового потенціалу з України на навчання та роботу, зокрема до Польщі. Чи піднімається ця тема на рівні Верховної Ради України та як планується здійснювати контроль над цією ситуацією?

– оскільки направлення на роботу сьогодні надається тільки бюджетникам, що в такій ситуації робити студентам, які навчаються за контрактом, якщо фірми, і приватні, і державні не хочуть брати до себе на роботу студентів після навчання без досвіду роботи? Чи проводиться Парламентом України необхідна робота щодо зміни існуючого стану речей?

Зі свого боку, я намагався надати максимально розгорнуті і змістовні відповіді на всі запитання студентів.

Зокрема, щодо ситуації пов’язаної з відтоком молоді з України, я зазначив, що докладаю значних зусиль аби вирішити це питання. Основною причиною відтоку українських студентів за кордон, я вважаю введення зовнішнього незалежного оцінювання, яке, на жаль, замість інструменту вимірювання знань стало інструментом відсікання людей від отримання доступу до вищої освіти.

Наприклад, втрати прийому в 2015 році лише до Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут” склали понад 700 осіб. Набір студентів на перший курс університетів України у 2015 році зменшено в сфері інженерії на 30%, математики – на 20 %, фізики – майже на 50%, що закладає на майбутнє велику системну проблему для економіки і безпеки держави.

Звичайно, частина абітурієнтів вступають до технікумів і коледжів, але існує чималий відсоток тих, хто маючи атестат про повну загальну середню освіту, приїздять до Польщі, і так як у них немає українського диплома залишаються там працювати.

Університет повинен стати тим місцем, де людина зможе піднятися, збільшити обсяг знань та підняти свою вартість при працевлаштуванні. Я хочу зробити так, щоб до українських вишів вступали 100% абітурієнтів. А такі фактори як конкуренція, бажання і здатність до навчання будуть вирішувати яка кількість студентів отримають диплом.

Для контролю відтоку кадрів ми створюємо такі можливості, як отримання подвійних дипломів, адже знаємо, що 20% з цих студентів залишаться працювати в країні де отримали другу освіту, а 80% повернуться в Україну з новими знаннями і зможуть внести щось нове в розвиток країни.

Стосовно питання працевлаштування студентів-контрактників.

На моє глибоке переконання, насамперед студент повинен думати про затребуваність професії, на яку він хоче вступати, проаналізувати насиченість ринку праці спеціалістами цього фаху.

Також ми намагаємось створювати і вдосконалювати в університетах платформи для працевлаштування перспективних та здібних студентів. Тобто, якщо студент добре вчиться, показує хороші результати, його помічають ще з другого, третього курсу і забирають до себе компанії, які співпрацюють з університетом. Нікому не потрібні працівники, які протягом навчання приходять номінально відсиджувати лекції, не отримуючи при цьому знань.

Працевлаштування випускників залежить не тільки від того чи дасть університет Вам напрямок, але і від їх праці над собою. Тому необхідно прикласти максимум зусиль, щоб студента запросили на роботу, і тоді проблем з працевлаштуванням у нього не буде!

Окрім того, сьогодні у всіх університетах студентів направляють для проходження практики, під час якої у них є чудова можливість показати себе з кращого боку.
До чого я веду? Тільки до того, що наша сучасна молодь є свідомою, думаючою, турбується про своє майбутнє та ставить правильні запитання. Ми ж зі свого боку повинні надати всі необхідні відповіді на ці запитання, вести з нею постійний діалог, обмінюватись новими поглядами та нашим досвідом.

Не зважаючи на активну та пізнавальну бесіду, у студентів залишилось ще багато запитань, відповіді на які вони зможуть отримати під час виїзного засідання Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти, яке відбудеться 15 квітня в стінах Поморської Академії.

Джерело