Народний депутат України

Олександр Співаковський

Олександр Співаковський: «Учитель — це основа основ української національної безпеки»

Учитель є ключовою фігурою в системі освіти, він формує людський капітал країни, а тому не можна недооцінювати його роль і внесок у систему національної безпеки — на цьому наголосив у своєму виступі перед освітянами Херсонщини очільник Комітету ВР з питань науки та освіти, народний депутат України Олександр Співаковський. Він узяв участь у роботі обласної серпневої конференції педагогічних працівників.

– Не можна руйнувати авторитет вчителя. Тому що, руйнуючи авторитет вчителя, ми руйнуємо останній кордон нашої країни. Учитель — це основа основ української національної безпеки, – зазначив нардеп.

Значну частину свого виступу він присвятив важливості впровадження програми «Нова Українська Школа», яка стартує вже цього навчального року. І яка відкриває якісно нові горизонти і перед учителями, і перед школярами.

В той же час очільник профільного парламентського комітету закликав не плутати програму «Нова Українська школа» з освітньою моделлю, що має таку ж назву. Він вкотре наголосив, що Закон про освіту визначає НУШ як одну з багатьох різноманітних освітніх моделей, з-поміж яких батьки і вчителі можуть обирати свою. І ніхто, за словами О.Співаковського, не вправі визначати будь-яку з освітніх моделей як пріоритет.

– Серцем закону про освіту стала диверсифікація різних освітніх моделей. Реформа для того і відбулася, щоб учитель мав можливість на основі стандартів, які формує Міністерство освіти і науки, обирати власну модель, – підкреслив він.

Як зазначив нардеп, пропонуючи до втіленню ту чи іншу концепцію, завжди потрібно прораховувати наслідки. Сьогодні школи вже відчувають дефіцит вчителів природничо-математичних дисциплін. А так званий «широкий конкурс» до вишів, на його переконання, лише загострює ситуацію. Університети не бачать жодного сенсу проводити профорієнтаційну роботу серед випускників місцевих шкіл, оскільки це жодним чином не вплине на кількість вступників. За допомогою алгоритму «все вирішить комп’ютер десь у Києві». Як результат – 56 відсотків держзамовлення розподіляється між трьома найбільшими містами країни, а ще 33 відсотка отримують столичні виші.

– Це справжня катастрофа, що тут, на Херсонщині, залишається лише 25 відсотків випускників (причому здебільшого з ЗНО «130 мінус»), а ті, що мають ЗНО «150 плюс», покидають територію області. На 423 школи – всього 5 бюджетних місць на вчителя фізики. Тож скажіть, чи буде фізика в Херсонській області через 20 років? – констатував нардеп.

За його словами, таким чином закладаються речі, які нівелюють реформу децентралізації і руйнують систему збалансованого розвитку людського капіталу на території України: «Такими темпами за 5-10 років ми просто вимиємо з країни людський капітал».

На думку О.Співаковського, Україна зараз потребує чіткої національної стратегії збалансованого розвитку людського капіталу. І вчитель в цій стратегії відіграватиме ключову роль.

– Фактично вчитель повинен отримати статус офіцера національної безпеки. Тому що війни насправді виграють не солдати, а вчителі, які їх формують, – підкреслив він.

Кращим педагогам Херсонщини Олександр Співаковський вручив грамоти Верховної Ради України, а також взяв участь у спільній прес-конференції для місцевих медіа.

Серпнева конференція педагогічних працівників Херсонщини проходила 27 серпня у Херсонському державному університеті у вигляді тематичних панельних дискусій. Окрім освітян, у її роботі брали участь очільники області, представники профільного міністерства, керівники органів місцевого самоврядування, лідери громад, роботодавці.

 

 Прес-служба народного депутата Олександра Співаковського