Народний депутат України

Олександр Співаковський

Про освітній “хмарочос”

Щойно повернувся із Бердянська, де мав досить цікаву зустріч із керівниками запорізьких вишів. А сьогодні вже виїжджаю до “першої столиці”, щоб узяти участь у засіданні ради ректорів Харківської області, яке відбудеться завтра зранку.
Перед цим були зустрічі із освітянами Миколаєва, Херсона, Одеси, Дніпра… Так, це далеко не вся Україна, але досить значна її частина. Тож, думаю, вже маю право на певні узагальнення.
Якщо коротко, то регіональні освітянські спільноти вкрай стурбовані політикою, яку продовжує проводити МОН відносно вищої освіти в регіонах. Ще кілька років, і в нашій країні залишиться лише кілька елітних університетів, а регіональної освіти як такої просто не стане, не допустіть цього — з гіркотою говорили мені керівники вишів і в Дніпрі, і в Бердянську, і в Херсоні, і в Одесі.
Кожен із них віддав освітянській ниві не один десяток років, тож цілком здатен спрогнозувати наслідки тих фатальних помилок, яких припускаються зараз чиновники від освіти, коли цілеспрямовано згортають держзамовлення, коли переводять на місцеві бюджети профтехосвіту тощо. Причому наслідки можуть бути катастрофічними не лише для розвитку тих самих регіонів, а й для країни в цілому.
Бо єдиний освітній простір — це одна з тих небагатьох речей, яка ще цементує нашу Україну. Розірвемо його — розірвемо зв’язки. Освітні, регіональні, людські… Коли кожен регіон почне вибудовувати власну освітню політику, держава вже не здатна буде на щось впливати. А це, погодьтеся, шлях в нікуди.
В усіх країнах світу освітня система вибудувана на кшталт піраміди, де регіональна освіта є фундаментом, на який спирається так звана освітня еліта. Не буде міцним цей фундамент – не буде й “еліти”. До того ж, навчальні заклади в регіонах виконують роль “рибальської сітки”, яка виловлює з глибин тих самих самородків, якими потім так пишаються столичні університети. Це, як у спорті: звідки б бралися у нас олімпійські чемпіони, якби не було масового спортивного руху?
І от цю перевірену роками освітню “піраміду” наші чиновники від освіти раптом визнали застарілою моделлю. Натомість вирішили будувати нову. Для себе я визначив її як “хмарочос”. На нижчих поверхах, зрозуміло, середня освіта, а на самій верхівці — елітні навчальні заклади. А що між ними? – хочеться запитати. – Порожнеча?
І як тут не згадати трагічні події 11 вересня 2001 року. Найвразливіше місце хмарочосів – середні поверхи. Терористи вдарили саме туди. Та що повчально — найбільших втрат тоді зазнали саме найвищі, елітні, поверхи… І от я думаю: чи не спіткає така ж сумна доля і український освітній “хмарочос”, який націлилося будувати МОН?
Піраміда все ж якось стійкіше і надійніше…

схема

Олександр Співаковський, народний депутат України