Народний депутат України

Олександр Співаковський

Зустріч з ректорами вищих навчальних закладів Запорізької області

22 липня пройшла зустріч з ректорами вищих навчальних закладів Запорізької області. Захід відбувся у Бердянському державному педагогічному університеті. Тема обговорення – розвиток освіти, яка повинна вийти із зони дотацій і дати поштовх до процвітання регіонів. В центрі реформування галузі повинна бути людина. А молодь сьогодні своїм вибором демонструє неефективність управління системи освіти в нашій країні: 57 тисяч випускників українських шкіл навчаються в Польші, десятки тисяч – в Німеччині, Великобританії, Канаді та США.
Приємно, що регіональна влада Запорізької області усвідомлює важливість розвитку освіти. У засіданні брали участь голова обласної ради Самардак Григорій та заступник голови обласної державної адміністрації Гугнін Едуард.

Вже сьогодні 27% всіх студентів навчається в столиці, а з недалекозорою позицією деяких чиновників від освіти щодо нового формування держзамовлень у вишах ще 25% успішної молоді покине свій рідний край. Це призведе до нерівномірного розподілу людського капіталу в регіонах, а відтак – і до серйозної економічної стагнації. Не може бажання студента та бал ЗНО визначати державницьку політику у сфері освіти. На нараді з ректорами вищих навчальних закладів Запорізької області я висловив і своє бачення, яким чином повинні розподілятись бюджетні місця.

Якщо держава хоче впливати на рівень людського капіталу, то вона повинна через держзамовлення впливати на рівень освіченості регіонів. Ми бачимо, що зараз відбувається в Донецькій і Луганській областях. Там, де рівень освіченості низький, там виникає підґрунтя для зомбування. Для мене освіта – це імунна система людини, щоб боротись за власні переконання, щоб зберегти свою систему цінностей.

На засіданні ректорів вищих навчальних закладів Запорізької області говорили і про перспективи ПТНЗ, зону відповідальності держави і регіонів. Я проти передачі майна мережі закладів профтехосвіти за скороченою процедурою на обласний рівень. Це призведе до повної руйнації не лише ПТНЗ.

Вищі навчальні заклади 1-2 рівня акредитації повинні залишитись на фінансуванні з державного бюджету, знаходячись в зоні національної політики. Це позиція і Комітету ВРУ з питань освіти і науки, і профільного Міністерства.

Олександр Співаковський, народний депутат України